Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
281 postów 4412 komentarzy

cyborg

cyborg - Laserem w mrok - z innej niż myślisz pozycji.

Fukushima - początek likwidacji elektrowni

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Usuniecie pierwszych czterech zespołów paliwowych rozpoczęło operację opróżniania basenu w bloku czwartym elektrowni Fukushima Jeden. To dopiero początek początku likwidacji. Trening.

Po pomyślnym zakończeniu prób z atrapami paliwa, TEPCO poinformowało, że przygotowania do usunięcia pierwszych kaset rzeczywistego paliwa rozpoczęły się o 09:50 18-go listopada. Przy wykorzystaniu głównego dźwigu przeniesiono uprzednio przygotowany pojemnik ze składowiska na V piętrze przybudówki, by o 12:30, zatopić pojemnik w narożniku basenu w gotowości do przyjęcia paliwa.  

Operacja transferu prętów mniejszym dźwigiem, rozpoczęła się o 15:18, dając początek procesowi usuwania paliwa z bloku. O 15:25 trwał transfer zawartości pierwszej kasety paliwa. Faza krytyczna operacji nie przekraczała dwóch minut. Trzy kolejne zespoły paliwowe zostały umieszczane w pojemniku przed 18:45. TEPCO oczekuje, że uda sie zakończyć usuwanie pierwszych 22 zespołów niewykorzystanych paliw w ciągu najbliższych dwóch dni.

Gdy pojemnik jest pełny, zostaje zamknięty, przeniesiony z wody przez główny dźwig, umieszczony na podłodze w celu odkażania, a następnie podjęty przez specjalny pojazd, który przewiezie go do magazynu. Proces ten będzie powtarzany aż do basen jest pusty. Dwa pojemniki zostaną wykorzystane na zmianę. W sumie jest 1533 kaset paliwowych w basenie (1331 używanych, 202 nieużywanych). Cała operacja usuwania paliwa z basenu ma trwać do końca 2014 roku. Paliwo będzie przemieszczane w ciągu dnia, a czyszczone z kurzu i zanieczyszczeń zawartych w wodzie z basenu, w nocy. Gdy doszło do katastrofy elektrowni, blok czwarty był odstawiony,wyłączony do obsługi, w pełni załadowany paliwem. W czasie wypadku w basenie w górnej części budynku reaktora składowane było zarówno paliwo z poprzednich cykli jak i nowe przygotowane do załadowania. Choć odstawienie oznaczało że nie było możliwość awarii samego reaktora w bloku nr 4, ale realne było ryzyko przegrzania basenu. Stabilność basenu została zmniejszona głównie przez uszkodzenia konstrukcji budynku spowodowane zapłonem wodoru, który wyciekł z instalacji wentylacyjnych wspólnych z trzecim blokiem. (Ach te oszczędności !). Obecnie budynek ten został wzmocniony, a tysiące ton śmieci i gruzu zostały usunięte z jego dachu. Nowa osłona została wykonana z całym osprzętem wymaganym do obsługi paliwa w normalnej elektrowni jądrowej, a inspekcja na basenu wykazała że paliwo jest nieuszkodzone i nie objęte korozją.

To wszystko jest treningiem przed o wiele trudniejszymi zadaniami w budynkach znacznie bardziej uszkodzonych. Zadanie na dziesieciolecia. 

Opracowane na podstawie artykułu w  WNN (World Nuclear News) Zdjecia : Tomohiro Oksumi

KOMENTARZE

 • thx
  Niech zwolennicy czystej energii jądrowej czytają.
 • @cyborg
  Jak w dobrej drużynie wymienność pozycji obowiązuje. :)
 • elektrownia
  brzmi ciekawie. sluszna decyzja poniekad...
 • @bez kropki 08:39:44
  Chyba już wiem na co trzeba zwrócić uwagę : element czasu .
  Tysiące ton śmiercionośnych śmieci ujawnia się dopiero w następnym
  pokoleniu ludzkim ! Dopiero wtedy koszty rosną astronomicznie.
 • @tadman 09:42:35
  Inaczej powstają odleżyny !
 • @Raku 12:05:15
  Decyzja wymuszona. Dalsze pozostawianie paliwa kilka pięter nad ziemią,
  w budynkach o naruszonej konstrukcji, groziło gigantyczną katastrofą
  ekologiczną.
 • "Tepco skutecznie usunęło pierwsze rdzenie paliwowe z Fukushimy"
  http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/tepco_skutecznie_usunelo,p2017197911

  "Atomic mafia: Yakuza ‘cleans up’ Fukushima, neglects basic workers' rights"

  http://rt.com/news/fukushima-workers-nuclear-yakuza-006/


  Comments:

  "Penelope Pancreas 21.11.2013 05:14


  All TEPCO does is lie lie lie. TEPCO's too big lies in this story:
  "Suz uki published details of what he says is solid evidence, but Tokyo Electric Power Company officials strenuously deny that any mistreatment or organized crime involvement is taking place."

  "We are doing everything to ensure that our workers operate in safe conditions. We also deal harshly with law-violating subcontractors," ; TEPCO spokesman Yoshimi Hitosug said. "
 • "Radioactive Waste: Dumped and Forgotten".
  http://www.youtube.com/watch?v=SEnwF0rmGgs
 • @Mr rM 16:16:00
  Myślę, że zamiast urojonej walki z globalnym ociepleniem, powinno się walczyć o wydobycie i utylizację zatopionych odpadów nuklearnych przez sprawców tej zbrodni.
  Jakby sobie Niemcy i inni wydali kilkadziesiąt miliardów euro na usunięcie szkód, to by dobrze im zrobiło.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

 • Iza
  posty: 355 komentarze: 3547
 • posty: 170 komentarze: 8932
 • posty: 356 komentarze: 334
 • posty: 118 komentarze: 508
 • posty: 225 komentarze: 8610