Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
281 postów 4412 komentarzy

cyborg

cyborg - Laserem w mrok - z innej niż myślisz pozycji.

Walka z wiatrakami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Klub PiS złożył w poniedziałek do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Prawa budowlanego wprowadzający m.in. zapis, że elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane nie bliżej niż w odległości 3 km od zabudowań.

Kiedy czytam że  Według PiS nowelizacja ustawy  ma na celu "ochronę obywateli przed szkodliwym wpływem niekontrolowanego rozpowszechnienia instalacji wytwarzających energię wiatrową", zastanawiam się czy właściwie zadekretowałem notkę. Może tag "SATYRA" byłby właściwszy ? 

W Polsce pierwsze turbiny wiatrowe powstały na początku lat 90. Mamy zarejestrowanych 590 farm wiatrowych, wiele w budowie, tymczasem projekt noweli zakłada  że elektrownie wiatrowe powyżej 500 KW, które zostały wybudowane i są użytkowane obecnie, będą musiały zostać dostosowane do wymogów nowych regulacji do 31 grudnia 2017 r. Przekladając  "na nasze" ; zlikwidowane po spłaceniu kredytu bankowego i unijnej dotacji. Dotychczasowa norma przewiduje 500 metrów.

Jakoś nie mogę znaleźć w jakiej odległości od "zabudowań " można postawić spalarnię, fabryczkę chemiczną, elektrownię jądrową. Nie widzę pędzących do sejmu z projektami ostrych, a niezbędnych przepisów , które muszą obowiązywać zanim zacznie się projektowanie elektrowni jądrowej. Ciekaw jestem jakie przepisy utrudnią budowę elektrowni słonecznych.
  źródła : 

zdjęcie: Tomasz Sienicki 2004 - Wikimedia Commons.

 //wpolityce.pl/wydarzenia/33169-pis-chce-zmian-w-przepisach-dot-budowy-elektrowni-wiatrowych  

KOMENTARZE

 • x
  No. Mnie wiatraki nie w glowie, bo lipne, ale i tak ludziom robia pod górę. Po co? Jeszcze zrozumialbym dla farm stricte przemyslowych. Moze chodzi o to, żebyś sobie nie mogł takiej dywersyfikacji za stodola postawić..
 • wiatraki na morze
  Jestem też przeciwnikiem, pojedynczych wiatraków, które potrafią zatruć życie całej wiosce, no i oczywiście turystom.

  Chodzi o ultradźwięki, o hałas. Sprowadzane z Niemiec subwencjonowane wiatraki starszej generacji nie mają żadnego sensu dla polityki energetycznej i gospodarczej kraju- to drobny biznes, szkodliwy poza tym dla mieszkańców.

  Celem polityki wiatrakowej powinny być farmy wiatrakowe na morzu Bałtyckim i rozbudowa odpowiedniej infrastruktury. Podchody pod wioski to jest prawdziwe świństwo dla mieszkańców.

  Jak sobie przypomnę mój 3 dniowy pobyt z przed 10-12 lat w namiocie, w odległości około 2 km od pola z wiatrakami to przechodzi mi przez plecy taki zimny prąd i zbiera mi się na wymioty.
  PiS tym projektem zapunktował u mieszkańców wiosek i miasteczek.
 • @cyborg59
  Następni sie wzięli za prostowanie bananów. Toż to zupełny idiotyzm. Nasza wspólnotowa kotłownia gazowa robi więcej hałasu niż cała farma wiatraków odpowiedniej wysokości.
 • @jazgdyni 20:21:49
  powinieneś wiedzieć , że w W USA płacą , by wiatraki nie pracowały. Po drugie -mieszkaj w domu z oknem na kręcące się śmigło przez cały rok na około. Po trzecie- niech ktoś postawi wiatrak obok Twojej działki budowlanej. Zobaczysz jak ucieszysz się ze wzrostu jej wartości.
  Po czwarte poczytaj o technologii prof, Żakiewicza i potem się wypowiadaj.
 • @zadziwiony 21:33:57 ; @jazgdyni 20:21:49
  A. Stoi tu odległość minimalna 1,5 Miles
  Pierpont, Wind Turbine Syndrome, Testimony before the New York State Legislatory, Energy Commitee, 7. 3. 2006.

  B. Napisałem o infradźwiękach tzn. poniżej 20 Hz - są niesłyszalne,
  te pomiędzy 20 - 100 Hz są słabo słyszalne.

  Obydwa kategorie dźwięku wchodzą w rezonans z falami mózgowymi.
  Gdyby Kaczyński zastosował swoje mądrości do nadajników mikrofal to bym go popierał. Ale tu stchórzył jak miał taką możliwość. Teraz trafił w dziesiątkę, ale uważam, że to przypadek.

  Pewnie się dowiedział, że Niemcy sprzedają sponsorowane przez UE wiatraki i kupują sobie za to nowe, wydajne. To go szlag trafił i chce ukrócić biznes Niemcom - całkiem słusznie.
 • @@@
  Przepraszam za nieobecność. Miałem dostęp do wszystkich portali za wyjątkiem nE.
 • @zadziwiony 21:33:57
  Nie zadziwił ale zainteresował mnie problem "płacenia za niepacowanie".
  W zeszłym tygodniu "Crystal Rig" otrzymał 1,2 mlm funtów za utracone zyski, czyli za nieprodukowanie energi, bo był jej nadmiar. Zatrzymany
  wiatrak nie generuje dodatkowych kosztów, elektrownia cieplna w stanie gotowości ( "pod parą") spala paliwo na darmo, wyłączona ; wymaga czasu
  na ponowne uruchomienie. Ot i cała tajemnica płacenia za postojowe,
  lub jak kto woli za gotowość szczytową.
  O Żakiewiczu zaraz sobie poczytam.
 • @jazgdyni 20:21:49
  Kiedy to piszę , słyszę w TV ludzi którzy mają odlewnię postawioną 200 m
  od osiedla. Koszmar. Ty pływasz ja żeglowałem; jesteśmy przyzwyczajeni
  do monotonnego dźwięku, wibracji, kołysania. Ludzie są zachwyceni starymi wiatrakami w Holandii bo : przywykli kulturowo do ich widoku na
  obrazach ! Proponuję konfrontację ze starym brudnym piekielnie chałasującym holenderskim wiatrakiem. Świst opierzenia, wizg przekladni,
  powolne dudnienie pompy, infradźwięk słupa powietrza ze studni, wzmocnione to wszystko drewnianym pudlem rezonansowym.
  A na obrazku takie śliczne ! Są osoby kóre na jachcie dostają paniki od dźwięków pracy kadłuba na fali.
 • @adevo 19:54:04
  Kilka razy bylem, fotografując pola słoneczników, pod wieżami, w zasięgu
  cienia, migotania. Ja akurat , jak już tu pisałem, nie odbieram dyskomfortu.
  Muszę jednak przyznać że objawy choroby morskiej występowaly u mnie
  dopiero po trzech dniach monotonnego dręczenia błędnika.
  Coś w tym jest PiS tego nie wymyślił , w wielu krajach walczą o podobne
  odległości. Razi mnie jak zwykle nieproporcjonalność reakcji w stosunku do
  przyczyny.
 • @zadziwiony 21:33:57
  Szanowny panie, ja te wiatraki na morzu stawiam. Co mi pan jeszcze poleca do nauki?
 • @adevo 21:47:29
  Tutaj dla pana częstotliwości najważniejszych rytmów fal mózgowych.

  http://www.lunarsight.com/freq.htm
  http://hypertextbook.com/facts/2004/SamanthaCharles.shtml

  Kiedy następuje rezonans: przy rytmie alfa (10 - 13 Hz)? No ale wtedy jesteśmy czujni i. Wiec nagle mamy dodatkowe wzmocnienie i odkrywamy przemianę ołowiu w złoto. A może jeszcze wyżej, w rytmie beta (14 - 30 HZ) kiedy jesteśmy maksymalnie skoncentrowani i nagle możemy w szachach pokonać Fischera?

  W tym przypadku żadne rezonanse nie zachodzą. Przynajmniej w taki sposób, by powodowały odczuwalne lub szkodliwe zakłócenia pracy mózgu.

  Ściąganie naukowych wiadomości z popularnych magazynów dla lemingów powinno być zagrożone karą śmierci (internetowej).
 • @cyborg59 01:11:57
  Nie tylko ty. Nagle był brak dostępu do nE.
 • @cyborg59 02:25:43
  To jest tło akustyczne. Do tego człowiek bardzo szybko się adaptuje. W pracowni prof. Sankiewicz, świetnymi mikrofonami Bruel & Kjaer badaliśmy różne przypadki, np. dom tuż przy torach kolejki, śródmiejska ulica z pełnym ruchem drogowym, poranne śpiewy ptaków w zagajniku.
  Wniosek jest jeden - do wszystkiego można się przyzwyczaić. Babcia klozetowa ma przecież też fatalne tło zapachowe.
  Słusznie powiedziałeś, że na morzu mam cały zestaw dźwięków i wibracji, który już po dobie podświadomie monitoruję. Zawsze, to tylu latach, w pierwszą noc, po powrocie do domu, budzę się w lekkiej panice, bo jest tak cicho, więc na pewno blackout.
  Za pewniam cię, że Holender, który nie jest neurotykiem, może mieszkać przy wiatrakach, tak jak mieszkała przy Świętojańskiej moja teściowa, jeszcze wtedy, gdy jeździły stare trolejbusy. To był koncert.

  I jeszcze jedno. Na treningu byłem w stanie deprywacji sensorycznej. Od absolutnej ciszy można zwariować. Ale mózg sam sobie produkuje efekty zastępcze.
 • @cyborg59 02:48:41
  Słusznie zauważyłeś - zakłócenia pracy błędnika są znacznie bardziej znaczące niż tło akustyczne. Przyjęcie zasady "tree points contact" w trakcie poruszania się na kolebiącej łajbie ( a każda łajba się kołysze, nawet największe ULCC, ponad 300 tysięczne) powoduje, że na lądzie chód jest zmieniony i raczej nieprawidłowy. Są też bardzo nieprzyjemne, chociaż krótkie, gorsze od choroby lokomocyjnej, napady vertigo. Kto chce tego doświadczyć, niech sobie parę razy pojeździ na dobrej karuzeli.

  I zgadzam się z tobą - to jest absolutnie nieodpowiednia reakcja. Nieuregulowana jest sprawa przebiegu linii wysokiego napięcia, torów doziemienia przy lotniskach, emisji smrodu ze składowisk śmieci. I wiele wiele innych, znacznie poważniejszych.

  Z tych właśnie m.in przyczyn norweskie ministerstwo zdrowia wydało zalecenie, że przy pracy na morzu obowiązuje zasada 1:1, to jest miesiąc pracy i miesiąc odpoczynku. Na platformach idą jeszcze dalej - dwa tygodnie pracy, miesiąc odpoczynku. Organizm musi się zregenerować, by nie wystąpił degenerujący efekt kumulacyjny.

  Poz
 • @jazgdyni 05:43:37
  Na szczecińskiej polibudzie miałem prof. Wojnę z jego komorą i aparaturą.
  Pewnie zestaw podobny, a i zabawy, pomiary.
  Kiedy jeździłem na wakacje do cioci do Gdańska przez dwiedoby musiałem
  się przyzwyczajać na Szerokiej do dzwonów na Długim Targu.
  Na wakcjach u cioci we Wrocławiu był zegar stojący.
 • @jazgdyni 06:08:49
  Co Ty tak tych wiatraków bronisz? Przecież to czyste marnotrawstwo pieniędzy, surowców i energii. Zupełny bezsens ekonomiczno-techniczny (gigantyczne problemy gdy wiatr przestaje wiać!
 • @Bendix 11:20:27
  Proszę posłuchać, to nie jest wynalazek od wczoraj. Poważne badania i analizy ekonomiczne wykonano w tym względzie. I wszystkim wyszło, że się opłaca. Wiatraki wyrastają jak grzybu po deszczu. Jest to jakieś rozwiązanie. Może tymczasowe, ale jest.
 • @Bendix 11:20:27
  Z przekory ! Tak , z przekory , bo ja nie jestem fanem ani lobbystą jakiegoś
  konkretnego rozwiązania. Jako praktykujący elektronik i zawodowy elektroenergetyk lubię energetykę słoneczną; termiczną i fotowoltaiczną.
  Jestem zwolennikiem akumulacji energii w elektrowniach szczytowo-pompowych, energi "łapanej " i odzyskiwanej , gdzie się da.
 • @cyborg59 12:15:37
  No ładnie ! Wszedłem nie proszony w skórę @Jazgdyni.
  Ale takie są moje poglądy.
  Jest mi przykro ! Nie przeczytaliście (nie skomentowaliscie) pana posła :
  ...// "ochronę obywateli przed szkodliwym wpływem niekontrolowanego rozpowszechnienia instalacji wytwarzających energię wiatrową" //...
  Proszę opisać instalację wytwarzającą wiatr !
 • @cyborg59 12:15:37
  Tylko ile tych szczytowo-pompowych da się wybudować? Słyszałeś waszmość co się dzieje jak w Danii przestaje wiać?

  Co do fotovoltaiki to tez zużywa ona więcej energii i zasobów do jej wyprodukowania niż potem oddaje.

  Kolektory słoneczne w Polsce to bełkot. Tak samo jak i wiatraki. Gdzie nie jadę to stoją w miejscu...

  ps. Też jestem elektronikiem pasjonatem i elektroenergetykiem z wykształcenia (niestety niepraktykującym:( )
 • @jazgdyni 12:09:57
  Wyrastają dzięki biznesowi nakręconemu przez ekooszołomów. Wszystkim to pasuje bo kasa leci. A to ile CO2 poszlo w powietrze żeby cement, stal, Cu i tw. sztuczne wyprodukować to cichosza. Do tego ich nieduża trwałość. Bełkot i tyle. I dziwię się że ty praktyk to jeszcze propagujesz.

  Skąd weźmiesz rezerwę mocy jak zrobisz powiedzmy 50% zasilania z wiatraków? Wiesz przecież chyba doskonale że elektrownie cieplne się ciężko regulują/wyłączają/włączają.

  Jak rozumiem w razie czego pociągniesz energię z kosmosu?

  ps. Oczywiście z tym CO2 to też bełkot
 • @cyborg59 12:22:19
  Nie czepiaj się słówek - tak się potocznie mówi na "prąd z wiatraków" - energia wiatrowa.

  Nie wszyscy są wykształceni :-)
 • @Bendix 12:40:14
  Po niemieckiej stronie granicy , na wysokości Szczecina facetowi działa.
  Z urodzenia Polak majsterkowicz . Już w zeszłym roku nie pobierał energii.
  W tym roku zarabia na instalacji którą uruchomiliśmy.
  Bez dotacji !
 • @cyborg59 13:17:59
  Mówisz o fotovoltaice?
 • @Bendix 12:46:39
  W Azji na gwałt budują linie 800.000 DC umożliwiające połączenie miejsc w których czas lokalny różni się o 5 do 6 godzin i jest inna pogoda.
 • @cyborg59 13:27:39
  Linie 800.000 - 1.000.000 DC buduje się z innych powodów.
 • @jazgdyni 05:29:13
  Nie za bardzo się interesuję teraz infradźwiękami. Faktycznie posłużyłem się podręczną literaturą i ekspertyzą naukową dotyczącą szkodliwości infradźwięków wziętą z Internetu. W komentarzach podawanie źródeł polega na moich chęciach, chyba że ktoś mnie ładnie poprosi.

  Pan nie prosi tylko wątpi, a to za mało - jest pan przeze mnie skazany na szukanie samodzielne:)

  Poza tym to nie jest temat, przy którym chcę się zatrzymywać. Mam jednak pewne pojęcie o zamianie energii rezonansu dźwięków w materiałach na ciepło. Pracowałem 2 lata w instytucie badawczym i usługowym do tych spraw, gdzie konstruowałem narzędzia do spawania ultradźwiękami.

  Co do infradźwięków np. od sonarów łodzi podwodnych to istnieje cały wachlarz szkód, które one wyrządzają na morzu. Ale tu wchodzą w grę też ELF (extremely low frequencies) od komunikacji. To znaczy super niskie częstotliwości od fal elektromagnetycznych, przez które łodzie podwodne komunikują ze swoimi centralami dowodzenia. Przykładowe szkody: od zakłócania orientacji delfinów, aż do brzęczenia (szumów) w uszach ludzi. Te ELF mają bardzo duży zasięg.
 • @Bendix 12:40:14 offshore
  -- Tak samo jak i wiatraki. Gdzie nie jadę to stoją w miejscu... --
  Miejsce wiatraków jest na morzu. Dlatego Niemcy inwestują na gwałt teraz w tzw. offshore farmy wiatrakowe.

  Co do majsterkowiczów i tych starszych typów wiatraków. W Niemczech opłacają się one tylko z dotacją z budżetu państwa. Może dla nowowcielonych landów byłej NRD jeszcze jest taka dotacja do produkowanego prądu. Bez dotacji okazuje się - są prace na ten temat, wiatraki starego typu (z przed lat 5-ciu) są nieopłacalne. Jak Polak majsterkowicz dostał za darmo to oczywiście kalkulacja jest inna. Dla tych co kupują nowe to tylko oczywiście z Chin ( jakby Polacy nie potrafili sami sobie konstruować wiatraków)
 • @adevo 14:52:11
  Z tym morzem też jest wiele problemów. Dużo kabli, trudna konserwacja, szybka erozja no i oczywiście na morzu też niestety czasami nie wieje.
 • @adevo 14:21:01
  Główną cechą dla których używa sie fal kilkometrowych ELF jest fakt, że łódź nie musi się wynurzać na powierzchnię. One wnikają parę metrów wgłąb.
  Co do rezonansu, to ja mam na myśli synchronizację dwóch fal, w skótek czego następuje szkodliwe wzmocenienie lub oscylacje.
  Zamiana energii falowej w inną to już inna sprawa.
  A infradźwięki, to po prostu wibracje, mające bardzo niszczący efekt na układ kostno - stawowy.
 • morze
  ma ta zalete, ze sa fale, ktore mozna wykorzystac, by produkowac energie.
  Slonce rowniez, przeciez kazdy z nas jak byl dzieckiem zabawial sie z szklem powiekszajacym, ktore skupialo promienie..., to energia.
 • @Bendix 13:30:34
  Ale skutek przeskoczenia stref czasowych dostajesz gratis ;-p ;-))))
 • A bo widzicie baco,
  można se każdą inwestycję postawić prawie wszędzie, pod warunkiem, że się zmieścisz z jej uciążliwością w granicach działki. Jak to zrobisz i czy ci się to opłaci, to twoja (czyt. inwestora) sprawa. (W dużym uproszczeniu tak to miało działać).
  Z wiatrakami trochę trudniej, bo nie widziałam dobrej oceny oddziaływania tej iwnestycji na środowisko;). Nie wykluczam, że takowe istnieją, ale bardziej prawdopodobne jest to, że inni (czyt. decydenci) też nie widzieli;). A że ludzie się skarżą na infradźwięki i słońce w paski, to rąbnęli 3 km i uznali, że będzie git. Pojechali po bandzie? IMHO tak. Ale nie widzę mądrej rady dla tych co pojechali:(.
 • @jazgdyni 05:43:37
  PT. Stankiewicz się MYLIŁ - NIE, nie do wszystkiego można się przyzwyczaić. Od niektórych dźwięków (tła) się umiera. Szybciej lub później, ale się umiera. A najpierw choruje. Sprawdzone. W praktyce. Niestety.
 • @bez kropki 22:11:21
  Ależ masz zupełną rację. Kombinacja natężenia i częstotliwości może zabić. Jest przecież w użyciu broń akustyczna. Była nawet użyta podczas ataku na któryś z wycieczkowców przez somalijskich piratów. Atak odparto, ale oficer, biedak który to obsługiwał, wylądował w szpitalu z ciężkim rozstrojem. W czasie walk chińsko - ruskich, Rosjanie używali nisko lecących ciężkich bombowców nad chińskimi formacjami. Żniwo było okrutne.
  Tak, wszystko może zabić.
 • @jazgdyni 06:34:49
  Jaż pisałam o "zwykłym" hałasie, nie o ekstremach. Spisałąm się nt. chorób pozornie nie zwiazanyc z uszami i hałąsem. A komp wszystko zeżał. Przepraszam, nie mam czasu ponawiac komenta. W każdym razie dowiedziono ponad wszelką wątpliwość, że hałas to paskudne świńśtwo oraz, że nie należy leklceważyć tzw. tła.
 • @jazgdyni
  Tym niemniej dalej się dziwię że promujesz te ekooszolomowiatraki. Serio to pisze. Kto jak kto ale Ty wygladasz na praktyka trzeźwo myślącego a tu taki zonk. Ale jak to się mówi "kasa nie śmierdzi'.
 • @@@ Wszyscy
  Zmiany na portalu powodują takie trudności że chyba nie muszę przepraszać za nieobecność. Bardzo ciekawe są uwagi . Jako żeglarz znam
  kaprysy wiatru. Jeździłem do Niemiec by się sprawie poprzyglądać z bliska.
  Zwykłe "podłączenie się" do grupy zwolenników lub przeciwników
  i nawalanka mnie nie interesuje.
 • @jazgdyni 06:34:49
  W czasie inwazji na Czechosłowację spałem w schronisku na Chojniku.
  Dźwięk przelatujących nad ranem transportowców; góry wciskał w ziemię.
  Potworny stan lękowy, przy braku jakichkolwiek wcześniejszych doświadczeń nalotów, czy choćby dużych lotnisk.
 • @cyborg59 14:35:50
  Żadna tam nawalanka. Przytaczam konkretne argumenty ;-)
 • @@@
  [IMG]http://i45.tinypic.com/bfgtn6.jpg[/IMG]

  A co powieciecie na taką ofertę, opartą na już pracującym i sprawdzonym
  wzorcu ? Kręci się to nad waszym daczem albo ociera o okno szpitala w którym leżycie. (No prawie).
 • @cyborg59 15:36:11
  Nadal jednak jest to ekonomicznie bezsensowne.
 • @Bendix 15:41:54
  Był tu komentarz , ale z błędem; bo nasze niemieckie doświadczenia dotyczyły instalacji zbudowanej za własne ale fotowoltaiki i ogrzewania wody.
  Próby z wiatraczkami 1 kW i 3 kW na masztach 5 m polem 7m dały mizerne rezultaty.
  Chałas jest dokuczliwy przy małych szybkoobrotowych . Jeżeli na posesji są
  dwa podobne dochodzi do zdudnień dźwięku.
  Celowo dałem to zdjęcie tłumaczonego katalogu; bo mnie męczy.
 • @cyborg59 17:29:18
  Poszedłem krok dalej - co z tą energią zrobić, jak już ją mamy.

  http://jazgdyni.nowyekran.pl/post/70095,co-robic-z-energia-glossa-do-dyskusji-u-cyborga
 • @cyborg59 17:29:18
  Abstrachując od "dyskusji". Juz wcześniej bylem podejrzliwy wzgledem kręciołów, ale z drugiej strony mnie fascynowaly. Do tego sa tak banalnie proste i mają śmigla!;D Taaa, jaka piekna bajka..
  Bywa tu pWagner on...wie co mowi i mnie ostatecznie pozbawil wiary w śniętego mikolaja.
  Ciebie też szanuję i mówisz mi, ze fotowoltaika zrobiła olbrzymie postępy.. hmm. Pozostaje sceptyczny, ale chetnie bym poczytał coś ciekawego na ten temat. Ale nie, że gdzieś postaili pol hektara i zjąćko panela pewnie jeszcze z innej bajki. Juz Ty wiesz co bym przeczytał chetnie jako elektronik/energetyk i ta cala reszta, świstów przed nazwiskiem.;))
 • @Torin 22:03:10
  Najgorsze jest to że trudno jest o uczciwe opracowania. General Electric
  i opłacani przezeń zieloni "nie lubili" kręciołków, jak general opracował i sprzedaje generatory 2,2 MW z magnesami neodymowymi, nagle ptaki
  przestały ginąć ! Jest cacy! Te 0,2 MW uzyskali z oszczędności na prądzie magnesowania. W zeszlym roku postawili fabryczkę przemyslowej
  fotowoltaiki tak 400 MW rocznej zdolności produkcyjnej.
  ( Łączna moc zainstalowana z wyprodukowanych w ciągu roku paneli )
 • @cyborg59 23:14:31
  O to chodzi, o to chodzi..
  Gdyby to bylo takie cud malina to by napedzali klientow drąc się na caly świat, jaki to sukces odnieśli..

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

 • Iza
  posty: 355 komentarze: 3547
 • posty: 170 komentarze: 8932
 • posty: 356 komentarze: 334
 • posty: 118 komentarze: 508
 • posty: 225 komentarze: 8610